Ayı Piyasası Nedir?
Borsada ayı piyasası
Borsada ayı piyasası

Ayı piyasası ne demek?

AYI PİYASASI

Fiyatların düşüş eğilimi gösterdiği piyasadır. Fiyatların düştüğü piyasaları ifade eder.

Borsada Ayı Piyasası denilen düşüş zamanlarında gelecek hakkında karamsarlık ve fiyatların düşeceği beklentisi yatırımcılarda hakimdir.Bu ortamda, yani ayı piyasasında yatırımcılar, sahip oldukları hisse senetlerini gelecekte daha ucuza alabileceklerini düşünerek satarlar.

Ayı piyasasının belirtileri nelerdir?

Ayı piyasasının başlama belirtileri genellikle şu şekildedir: bu piyasanın (daha doğrusu zamanın demek daha doğru olur) başlangıcına yakın piyasada satışlar çoğalır, alıcılar ise isteksizdir yani alıcılar azalır, satıcılar aceleci davranırlar, ellerinde bulunan hisse senetlerini (veya dövizi vb.) bir an önce elden çıkarıp satmaya bakarlar.Dolayısıyla ayı piyasası başlamak üzeredir, artık bu aşamadan sonra ayı piyasası denilen düşüş trendi başlar.

Ayı piyasası borsada hisse senedi fiyatlarının düşeceği beklentisinin yoğun olduğu zamanlardır.

Borsada ayı piyasası
Borsada ayı piyasası

Neden ayı piyasası denmiş?

Çünkü ayılar karşılarındakine saldırırken pençe sallarlar, bu da aşağı yönlü bir sallama hareketidir.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.