Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır
Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır
Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka hesabıma bloke kondu nasıl kaldırabilirim, hesaptaki bloke nasıl kalkar, hesaptaki bloke ne zaman kalkar, banka hesabı blokesi nasıl kaldırılır, banka hesap blokesi nasıl açılır, banka hesabına koyulan bloke nasıl açılır, banka hesap blokesi nasıl açılır, banka hesabına konulan bloke ne zaman kalkar, maaş hesabına bloke konulur mu, banka hesabındaki bloke nasıl kalkar?

Yukarıdaki soruların cevaplarını mı arıyordunuz? O halde konumuzu okuyunuz.

Banka hesabına konulan bloke nasıl açılır?

Bu yazımızda banka hesaplarına konulan blokenin nasıl kaldırılacağından bir başka deyişle nasıl açılacağından söz edeceğiz.

# Banka hesabınıza bloke mi kondu?

Eğer banka hesabınıza bloke konuldu ise bunun birden fazla nedeni olabilir.

Banka hesabına bloke konulma nedenleri

Banka hesabınıza bloke konma nedenleri aşağıdaki gibi sayılabilir ancak bunlarla sınırlı değildir.

1. Devlet Kurumlarına, örneğin vergi dairesine, sosyal güvenlik kurumuna, kredi ve yurtlar kurumuna veya diğer kurum ve kuruluşlara vadesi gelmiş ve uzun süredir ödenmemiş bir borcunuz var ise banka hesaplarınıza bloke konulabilir.Günümüz itibariyle banka hesaplarına bloke konulması hususunda en hızlı ve online işlem yapabilen kurum vergi daireleridir.Bu nedenle vergi borçlarınızı çok fazla geciktirmemelisiniz.Çünkü vergi daireleri vergi borcu nedeniyle online olarak ve anlık olarak banka hesaplarına bloke koyabilmektedir.SGK ve diğer kurumlar ise banka hesaplarına bloke koymayı son seçenek olarak değerlendirmektedirler.Özellikle SGK, Bağkurlular için borç nedeniyle banka hesabına bloke koymamaktadır.Ancak işveren olarak SGK’ya gecikmiş borcunuz var ise banka hesabınıza bloke konulabilir hatta sahip olduğunuz taşınır taşınmaz mallarınız satışa dahi çıkartılabilir.

2. Özel veya tüzel kişilere olan borçlarınız nedeniyle de banka hesaplarınıza bloke konulabilmektedir.Özellikle takibe düşmüş iseniz ve hakkınızda yasal süreç başlatılmış ise, icra haciz gibi işlemler başlatılmış ise bu nedenle de banka hesaplarınıza bloke konulabilir.

3. Mahkeme kararıyla banka hesabınıza bloke konuşmuş olabilir.Eğer mirasçılık varisçilik gibi konularda herhangi bir davaya konu olmuş iseniz, mahkeme tedbiren hesaplarınıza bloke koydurabilir.

4. Şüpheli işlemler nedeniyle banka hesabına bloke konulması: bazı şüpheli işlemler nedeniyle direkt olarak banka tarafından da hesabınıza bloke koyulabilir.Özellikle hesabınıza sık sık para girişinin olması, veya büyük meblağlarda para giriş çıkışlarının çok olması gibi nedenlerden ötürü banka hesabınıza direkt olarak banka tarafından bloke koyulabilir.Bu durum özellikle de eğer hesabınız ticari hesap değil ise yani şahsi bir hesap ise meydana gelmektedir.Ticari banka hesaplarına genellikle sürekli para girişi çıkışı gibi nedenlerden dolayı yani şüpheli işlem nedeniyle bloke konulmamaktadır.

5. Hesabınızın bulunduğu bankaya ait bir kredi kartınız varsa ve bu kredi kartının ekstre borcunu yasal süresi içinde ödemediyseniz o halde söz konusu banka kredi kartı borcunu tahsil edebilmek için hesabınıza bloke koyabilmektedir.Ancak mesela diyelim ki hesabınız X bankasında, kredi kartınız ise Y bankasından ise o halde Y bankasından aldığınız kredi kartı borcu nedeniyle X bankasındaki hesabınıza bloke konulmaz.

Yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü banka hesabınıza bloke konulabilmektedir.
Peki banka hesabına konulan bloke kaç günde kalkar, ne zaman kalkar ve nasıl kaldırılır konusuna gelelim.

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?

Banka hesabına konulan blokeyi kaldırabilmek için öncelikle blokenin kaynağını öğrenmemiz gerekmektedir.Banka hesabına koyulan blokenin kaynağını hesabımızın bulunduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek ya da müşteri hizmetleri arayarak kolaylıkla öğrenebiliriz.Banka görevlileri size blokenin kaynağını, yani kim veya hangi kurumun talebi nedeniyle hesabınıza bloke konulduğunu söyleyeceklerdir.

banka hesabı bloke kaldırma
banka hesabı bloke kaldırma

Hesabınıza konulan blokenin kaynağını öğrendikten sonra artık işimiz kolay.Blokeyi kim ya da hangi kurum koymuş ya da koydurmuş ise hemen onunla iletişime geçerek detayları ve blokenin kaldırılması için yapılması gerekenleri öğrenebiliriz.Eğer bir kuruma olan gecikmiş bir borcunuz nedeniyle hesabınıza bloke konulmuş ise o halde o kuruma olan borcunuzu ödeyerek ya da yapılandırıp veya taksitlendirip hemen ilk taksitini ödeyerek banka hesabımızda bulunan blokenin kaldırılmasını sağlayabiliriz.

Ancak burada şunu unutmayalım ki, hesabınızdaki blokenin kaldırılması bankanın elinde olan bir şey değildir, borçlu olduğunuz kurumun elinde olan bir şeydir.Bu nedenle hesabınızdaki blokenin kaldırılması için bankanızla pazarlık yapmaya çalışmayın, hemen gidip borçlu olduğunuz yer ile görüşün.Bir miktar para yatırıp veyahut borcunuzu taksitlendirip de ilk taksiti yatırıp hesabınızdaki blokenin kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Banka hesabındaki bloke ne zaman kalkar

Blokenin nedenine bağlı olarak banka hesabındaki blokenin kaldırılma süresi değişmektedir.

a) Banka hesabına mahkeme tarafından bloke konulduysa muhtemelen söz konusu olan dava sonuçlanıncaya kadar banka hesabınızdaki bloke kaldırılmayacaktır.Dava sonuçlanınca mahkemenin kararı doğrultusunda hesaptaki bloke kaldırılacaktır.

b) Banka hesabına vergi dairesi tarafından bloke konulduysa vergi dairesine müracaat edip vergi borcunuzu ödediğiniz günden bir sonra blokeniz kaldırılacaktır.Borcun tamamını ödeyemezseniz en azından borcunuzu taksitlendirip ilk taksitini ödeyip ertesi gün banka hesabınızdaki blokeyi kaldırtabilirsiniz.

c) Şüpheli işlemler nedeniyle hesabınıza bizzat banka tarafından bloke koyulduysa hemen bankaya gidip banka yetkilileri ile görüşüp durumu izah edip eğer herhangi bir yasa dışı faaliyetiniz olmadıysa, bloke konulan banka hesabınızı yasa dışı faaliyetlerde kullanmadıysanız, hesabınızdaki blokeyi hemen anında kaldırtabilirsiniz.Banka yetkilisi ile görüşmeniz yeterli olacaktır.

d) Eğer aynı bankaya ait bir kredi kartınızdaki gecikme nedeniyle banka hesabınıza bloke konulduysa o halde kredi kartının gecikmiş olan ekstresini ödedikten sonra ertesi iş günü blokenin kaldırıldığını görmeniz mümkündür.

Maaş hesabına bloke konulur mu?

Evet maaş hesaplarına bloke konabilir. Ancak dul ve yetim aylıkları ile emekli aylığı bloke edilemez, bu aylıklara el konulamaz, haczedilemez, icraya konu edilemez.Dolayısıyla emekli maaşları, dul ve yetim maaşları haczedilmez, böyle bir durumla karşılaşanlar bir dilekçe ile durumu düzeltebilirler.

Para-Banka-Borsa hakkında 347 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.