Boğa Piyasası Nedir?
Borsada boğa piyasası
Borsada boğa piyasası

Boğa piyasası ne demek

Boğa piyasası (Bull Market)

Fiyatların yükseldiği piyasayı ifade eder.Yükselmekte olan piyasaya denir.

Fiyatların yükselme eğilimi gösterdiği piyasadır.

Borsada Boğa Piyasası denilen yükseliş zamanlarında gelecek hakkında iyimserlik ve fiyatların yükseleceği beklentisi yatırımcılarda hakimdir.Bu ortamda, yani boğa piyasasında yatırımcılar, sahip oldukları hisse senetlerini gelecekte daha pahalıya yani daha yüksek bir fiyattan satabileceklerini düşünerek hisse senedi alırlar.

Boğa piyasasının belirtileri nelerdir?

Boğa piyasasının başlama belirtileri genellikle şu şekildedir: bu piyasanın (daha doğrusu zamanın demek daha doğru olur) başlangıcına yakın piyasada alımlar çoğalır, satıcılar ise isteksizdir yani satıcılar azalır, alıcılar çoğalır, alıcılar genellikle iyimser, kararlı ve aceleci davranırlar, ellerinde bulunan nakiti hisse senetine çevirmeye bakarlar.Dolayısıyla boğa piyasası başlamak üzeredir, artık bu aşamadan sonra boğa piyasası denilen yükseliş trendi başlar.

Boğa piyasası borsada hisse senedi fiyatlarının yükseleceği beklentisinin yoğun olduğu zamanlardır.

Borsada boğa piyasası
Borsada boğa piyasası

Neden boğa piyasası denmiş?

Çünkü boğalar boynuzları ile saldırırlar, kafalarını yukarıya doğru kaldırıp sallarlar.Bu, piyasanın yükselmesini sembolize eder.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.