Borsa İstanbul pozitif seyirde
Borsa İstanbul pozitif seyirde
Borsa İstanbul pozitif seyirde

Petrol fiyatlarının düşüşünü durdurmasıyla birlikte küresel piyasalarda toparlanmanın yaşandığı günün arkasından Borsa İstanbul güne yüzde 0.41 oranında yükselişle 99.800 puan seviyesinden başladı.Son iki gündür bu seviyeleri deneme eden endeksde satışlar gözlenlemişti.
Göreceli olarak veri akışının güçsüz olduğu gün de yatırımcıların odak noktalarının petrol fiyatları ve Türk lirasındaki seyir olacaktır.Başbakan Şimşek’ın akla yatkın faiz oranları için çağrıda bulunması piyasa göre olumlu karşılandı. Daha uygun mevduat faiz oranlarının uygulanması için bankacılara seslenen Başbakan Yıldırım, icabında de bu konuda mali araçları kullanarak tedbirler alabileceklerini söyledi. 

Analistler, bayram tatili öncesi son operasyon günlerine gelinirken risk olmak istemeyen yatırımcıların pozisyon ayarlamaları sebebiyle satış baskıları oluşabileceğini, endeksde 98.500 puanın destek olarak korunmaya devam ettiği görüşündeler.

BİST-100 açılışın peşinde en yüksek 99.936 puanı, en düşük 99.664 puanı gördü.Borsa İstanbul üç gündür defalarca 100 bin puan denemesi yapmasına rağmen satışla karşılaşıyor.İlk yarıyı gerileyerek yüzde 0.19 oranında yükselişle kapattı.

Dolar/TL 3.53’ün altında

Fed Yetkililerinden Patrick Harker, bilanço daraltmasının Eylül’de başlayabileceğini, lakin Fed’in enflasyonun zayıflaması durumunda her tarafta düşünebileceğini söyledi.Dolar endeksinin hafta
başından bu yanlamasına görülen yükseliş eğilimine ara vermesi, TL’ye dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını telafi etme fırsatı verdi.Dün 3.53 seviyelerinde olan kur bu sabah işlemlerine yatay olarak başladı.Sakin seyrini koruyan kur saat 09:31 itibariyle 3.5264 seviyesinde bulunuyor.

KÜRESEL PİYASALARDAKİ GELİŞMELER

Philadelphia FED Başkanı Patrick Harker, ABD Merkez Bankası’nın Eylül ayında bilançosunu küçültmeye başlayabileceğini söyledi ve bir sonraki faiz artışını Aralık ayına dek öteyelebileceğini belirtti Harker 4,5 trilyon dolarlık Fed’in bilançosunun düşürülmesine değindi ve “Bununla ilerlememiz gerekiyor” dedi. Harker bilançonun düşürülmesine başlanırken faiz artışında ara vermeyi desteklediğini ifade etti.
Fed governörü Jerome Powell, ABD banka düzenleyicilerinin, Volcker Kuralı’nı gevşetmek için alanı bulundunu söyledi. Powell “Düzenlemeyi geliştirmenin bir yolunu bulmak için diğer dört
Volcker Kuralı ajansı ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz dedi. Volcker Kuralı, müşterilerinin mevduatını kullanan bankaların riskli iddia oynamasını alıkoymak anlamına geliyor ama sanayi ve
düzenleme kurulları uygulamanın karmaşıklığından davacı. 
Fransa’nın genç cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hareketi “Cumhuriyetçi Yürüyüş’ün” zaferiyle sonuçlanan genel seçimlerin arkasında, yolsuzluk iddiaları ve istifa talepleriyle sarsılan hükümete
mensup 4 bakan çekildi. Macron ve Başbakan Edouard Philippe, seçimlerde taahhüt ettikleri reformları yapacak yeni kabineyi oluşturdu.
Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkan Yardımcısı Kikuo Iwata, yakın zamanda faiz artışı gerekliliğini reddettiğini belirtti. Iwata ekonominin, enflasyonun bankanın % 2 hedefinden uzak olması nedeniyle
enerjik finansal genişlemeye desteğin hala gereklilik olduğunu vurguladı.
ABD’li bir yetkili, Rus bilgisayar korsanlarının başkanlık seçimi sırasında 21 eyaletin seçim sistemlerine saldırdığını söyledi.
İngiltere’nin başkenti Londra’da Işçi Partili 200 dek gösterici, Westminster ve Whitehall’da Muhafazakar Parti hükümetini protesto etti.Westminster’da eyleme katılan sol görüşlü göstericiler,
“Muhafazakarlar dışarı, Jeremy içeri” sloganları attılar.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’de Rakka’nın terör örgütü DEAŞ’ın elinden alınması için yürütülen operasyonlarda sivil can kayıpları ile yerinden edilmelerin
‘dehşet verici’ boyutlarda sürdüğünü belirtti. Guterres, milyonlarca insanın yüz yüze kaldığı tehlikeler ve çaresizlikten dolayı büyük endişe duyduğunu açıklama etti.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye lideri Beşar Esad’ın görevden ayrılmasını ülkedeki krizin çözümünün ön koşulu olarak görmediğini belirtti.
Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi, bu hafta içinde Brüksel’deki toplantısında Türkiye raporunu onayladı. Raporda, 16 Nisan’da referanduma götürülen ve başkanlık sisteminin getirilmesini öngören tüzük değişikliklerinin planlandığı gibi 2019 yılında yürürlüğe girmesi halinde Avrupa Birliği (AB) katılım müzakerelerinin askıya alınması çağrısı yinelendi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Brezilya’da tamamlanmış nükleer yakıt depolama tesisi yapı etmek istediklerini söyledi.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova’nın ABD’nin Rusya karşıtı yaptırımları uzatmasına aleyhinde getirilebilecek olası tedbirleri hazırladığını söyledi.
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, yaptırımları genişletme kararını bölge ABD’yle ilişkilerdeki sorunları gidermeye yönelik istişarelere devam etmeyeceklerini belirtti. 

Günün manâlı şirket haberleri 22/06/2017

 

Şirket haberleri ve tavsiyeleri 22/06/2017

 

Altın yükselişini ikinci güne taşıdı

 

Petrol arz endişesiyle kayıplarını korudu

 

GÜNÜN VERİLERİ

Yurtiçinde Haziran ayı alıcı güveninin peşine düşüp takip edilecek.
11:00’da ECB’den aylık raporunu,
15:30’da ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularını ve 17:00’da Euro Bölgesi Haziran ayı tüketici güvenini izlenecek.
17:00’da Fed Guvernörü Powell’in konuşması beklenecek.

 

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.