Borsada Açılış Seansı Nedir?
Borsada Açılış Seansı Nedir?

Açılış seansı, alış ve satış emirlerinin belirlenmiş bir zaman dilimi boyunca Alım Satım Sistemine iletildiği ve bu sürenin sonunda iletilen bu emirlerin en fazla işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinden (açılış fiyatı) işleme dönüştüğü tek fiyat yöntemi ile çalışan özel bir seans şeklidir. Açılış Seansı ile belirlenen fiyat, hisse senedinin ( ilk işlem) fiyatı olarak anılacaktır.
Açılış seanslarında emirler limitli ve açılış fiyatlı olarak gönderilir. Emir girişi aşamasında emir girişi yapılır, limit fiyatlı emirler değiştirilirken Açılış Fiyatlı Emirlerde sadece iptal ve miktar azaltma işlemi yapılır.
Açılış fiyatının belirlenmesi ve açılış işlemleri aşamasında emir girişi yapılamamaktadır. Emir değiştirme ve iptal yapılamamaktadır.
Birinci seans için Açılış Seans saatleri: 09.15 – 09.35 Emir toplama süresi: 09.15 – 09.30
İkinci seans için Açılış Seans saatleri: 14.00 – 14.15 Emir toplama süresi: 14.00 – 14.10
Açılış seanslarına iletilen ve seans sonunda işlem görmeyen veya kısmi olarak işlem gören limit fiyatlı emirler sürekli müzayede seansına aktarılır.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.