Borsada Kapanış Seansı nedir?
Borsada Kapanış Seansı nedir, Borsada kapanış seansı işlemleri nelerdir?

Kapanış seansı, normal seans sürecinden kalan -kotasyon hariç- tüm emirlerin de aktarılması suretiyle, belirlenmiş zaman dilimi boyunca yeni emirlerin herhangi bir eşleşme yapılmaksızın sisteme kabul edildiği ve bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinin (Kapanış Seansı Fiyatı) hesaplanarak, tüm işlemlerin bu fiyat seviyesinden gerçekleştirildiği tek fiyat yöntemiyle çalışan özel bir seans uygulamasıdır.
Kapanış Seansı Aşamaları
Emir aktarım aşaması – (3 dakika, 17:30-17:33)
Emir toplama aşaması – (3 dakika, 17:33-17:36)
Fiyat belirleme ve kapanış seansı işlemleri aşaması – ( 17:36 -17:38)
Kapanış fiyatından /tek fiyattan işlemler aşaması – (2 dakika, 17:38-17:40)
Emir Aktarım Aşaması (17:30 – 17:33)
Sürekli müzayede bölümü, saat 17:30′ da sona erecek ve 3 dakikalık emir aktarım süreci başlayacaktır. Bu süreçte; ilgili tüm menkul kıymetlerde bekleyen, kotasyon emirleri dışında kalan emirlerin kapanış seansına aktarımı yapılacaktır. Piyasa yapıcılı olarak işlem gören E ve Y sıralarında bekleyen kotasyonlar iptal edilecektir. Varant, Borsa Yatırım Fonları ve Rüçhan Hakkı Kupon Pazarı emirleri kapanış seansına aktarılmayacaktır, bu hisseler için seans 17:30 itibariyle sona erecektir.
Emir aktarım süreci boyunca hiçbir işlem sırasında işlem girişi yapılamaz, bekleyen emirler değiştirilemez, iptal edilemez.
Emir Toplama Aşaması (17:33-17:36)
Kapanış seansı için emir toplama aşaması 3 dakika sürecektir. Bu 3 dakikalık süre boyunca kapanış seansı için emir toplanacak, iletilmiş emirler mevcut kurallar dahilinde değiştirilebilecek ya da iptal edilebilecektir. 3 dakikanın sonunda emir toplama süreci sona erecektir.
Kapanış seansında bir menkul kıymete girilecek emirlerin fiyatları menkul kıymette gerçekleşen son işlemin fiyatının +/ – 3%’ünden daha fazla farklı olamaz; %3 marj uygulanarak bulunan üst fiyat en yakın üst fiyat adımına, alt fiyat ise en yakın aşağı fiyat adımına yuvarlanarak belirlenir. Ancak bir menkul kıymet için o seans hesaplanan baz fiyata göre belirlenmiş +/ – %10’luk fiyat değişim sınırlarının dışında bir fiyattan kapanış seansında emir girilmesine izin verilmez.
Bu süreçte sadece limit fiyatlı emir ve Kapanış Fiyatlı Emir (KAFE) girişine izin verilecektir. KAFE emirleri, belirlenecek kapanış fiyatından işlem görmek üzere sisteme fiyatsız, sadece miktar bilgisi girilerek gönderilen,kapanış fiyatından emirle karşılaşması durumunda işlem gerçekleştirecek alış ya da satış emirleridir.
KAFE’lerin miktarları arttırılıp, azaltılabilir (arttırıldığında önceliği değişir), istendiği an iptal edilebilir. Ancak bu emirler fiyatlı bir emre dönüştürülemez. Fiyatlı emirler de mevcut kurallar dahilinde değiştirilebilir, iptal edilebilir. Ancak KAFE’ ye çevrilemez.
Kapanış Fiyatı Belirleme ve Kapanış Seansı İşlemleri Aşaması ( 17:36-17:38)
Bu aşamada, sürekli müzayede ve piyasa yapıcılı sürekli müzayede yöntemi ile işlem gören kıymetlerde kapanış fiyatı belirlenecek ve belirlenen kapanış fiyatından işlemler gerçekleştirilecektir.
Bu aşama süresince yeni emir girişi yapılamayacağı gibi bekleyen emirler değiştirilemez, iptal edilemez.
Kapanış seansı öncesinde ve kapanış seansında girilmiş ve işlem görmemiş tüm emirler kapanış fiyatından işlemler aşamasına aktarılacaktır. Gerçekleşmeyen KAFE’ler iptal olur.
Kapanış Fiyatından/Tek Fiyattan İşlemler Aşaması (17.38-17:40)
2 dakika sürecek bu aşamada, sadece kapanış seansında işlem görmüş olan kıymetlere emir girilebilecektir. Sisteme girilebilecek yeni alış ve satış emirleri sadece belirlenmiş kapanış fiyatından olabilecek ve aynı fiyattaki pasif emir ile karşılaşması halinde öncelik sırasına göre işleme dönüşecektir.
Kapanış fiyatından işlemler aşaması öncesinde girilerek bu aşamaya aktarılmış emirlerden, kapanış seansı fiyatına eşit olanların fiyatları değiştirilemez ancak miktarları azaltılıp arttırılabilir ve iptal edilebilir.
Kapanış seansı fiyatından farklı fiyatta bekleyen emirler ise miktarları azaltılıp arttırılamaz ancak fiyatları kapanış seansı fiyatına değiştirilebilir veya iptal edilebilir.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.