Çapraz kur nedir, çapraz kur nasıl hesaplanır?
Çapraz kur hesaplama, çapraz kur nedir, çapraz kur nasıl hesaplanır, çapraz kur ne demek?

Çapraz Kur Nedir?

Çapraz kur nedir? Sorusunun karşılığı vermeden önce, döviz nedir? Döviz kuru nedir? Gibi kavramların iyi bir şekilde anlaşılması gerekmektedir. Döviz ya da döviz kuru bilindiği üzere, her hangi bir ülkenin ulusal para biriminin, diğer ülkenin para birimi karşısındaki değerini ifade etmektedir. Örnek verilecek olunur ise, bir Amerikan dolarının 3,01 Türk lirasına eşit olması, Türk lirasının ABD doları karşısındaki döviz kuru değerini göstermektedir.

capraz-kur

Döviz kurlarının belirlenmesinde genellik ile Amerikan doları kullanılmaktadır. Tüm dünya üzerinde geçerli olan bu uygulama, çapraz kur olarak ifade edilen çevirim sisteminde de benimsenmiştir. Anlam olarak karmaşa gözleniyor olsa da, çapraz kur, iki döviz cinsi arasında bulunan ilişkinin üçüncü bir döviz ile olan ilişkisini anlatmaktadır. Her hangi iki ülkenin ulusal para birimleri arasındaki kurlar, esas alınan bir para birimi üzerinde hesaplanmaktadır. Genelde esas alınan para birimi olarak da, Amerikan doları kullanılmaktadır.

Çapraz Kur Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Amerikan doları dışındaki iki ülkenin para biriminin aralarındaki oranın dolar kuru üzerinden hesap edilmesi işlemine, çapraz kur denilmektedir. Bu kısa ifade çapraz kur nedir? Sorusunun tam karşılığıdır. Ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de, oranları belirlemek maksadı ile kullanılan para birimi dolardır. Bu sade ve karmaşık yapı en güzel verilen örnekler ile açıklanabilir. Bir Amerikan dolarının 0,80 euro değerinde olduğunu düşünün. Yine bir Amerikan dolarının 3 Türk lirası olduğunu düşünün. Verilen bu iki değer üzerinden, euro ile Türk lirası arasındaki çapraz kur bulunabilir. Çapraz kuru bulmak için öncelik ile 1 euronun kaç dolar olduğunu hesaplamak gerekmektedir. Matematiksel olarak 1/080 işlemi yapılır. Elde edilen 1,25’lik değer 1 euronun 1,25 dolar olduğunu ifade etmektedir. Bu değeri elde ettikten sonra, kaç Türk lirasının dolar kuruna denk geldiğini bulur isek, euro çapraz kurunu da bulmuş oluruz. Belirttiğimiz şekilde, 1 dolar 3 Türk lirası ise, 1,25 dolar kaç Türk lirası eder şeklinde bir işlem yapmak gerekmektedir. Burada 1,25 ile 3 çarpılır ve elde edilen 3,75’lik miktar, 1 euronun 3,75 Türk lirasına eşit olduğunu ortaya çıkarır.

Bahsedilen matematiksel işlemler, tüm çapraz kur hesaplanmasında kolaylık ile kullanılacak işlem aşamalarını göstermektedir.

capraz-kur-hesaplama

Çapraz Kur Nedir ve Çapraz Kur Önemli midir?

Dünya ekonomilerine etki eden önemli bir değişken, çapraz kur nedir? Sorusunun karşılığına denk gelmektedir. Dünya üzerinde dikkat ile seyredilen çapraz kurlar arasında euro/dolar, euro/Japon yeni ve dolar/Japon yeni ilk sıralarda yer almaktadır. Bahsedilen para birimlerinin ve çapraz kur değerlerinin önemi ise, bu para birimlerine sahip ülkelerin dünya üzerindeki üretimlerini ve ticaret hacmindeki paylarını göstermektedir. En sık karşılaştırılan döviz kurları arasında bulunan, dolar/euro paritesinde ABD ile Avrupa birliği arasında olan ilişkiler ön plana çıkmaktadır. Bu çapraz kur değerinin takip edilmesi, dünya ekonomisi gelişmeleri açısından büyük önem taşımaktadır. Dünya üzerinde güçlü bir yapıda bulunan ABD’nin tüm dünya ekonomisi üzerindeki etkisi, çapraz kurun önemini daha net açıklamaktadır. Örnek verilecek olunur ise, dolar değer kaybeder ise, ABD, AB ülkelerine ihracatını arttıracak ve ithalatını azaltacaktır. Yaşanan bu gelişmede, ABD’nin dış ticaret açığı azalacak ve buna paralel olarak Avrupa birliği ülkeleri de ABD’ye yapmış oldukları ihracatlarını düşürecektir.

ABD’de ithal malların değeri düşen dolar nedeni ile pahalı seviyelere yükselecektir. Doların değer kaybetmesi, özellik ile petrol, çelik ve demir gibi ürünlerin fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Buraya kadar her şey sadece ABD ile AB arasındaki ilişkileri kapsıyor gibi görülse de, bu gelişme tüm dünya ülkelerine hızla yayılacaktır. En belirgin belirtileri, dünya genelinde enflasyon oranları artmaya başlayacak ve ABD ya da AB’den ürün ithal eden ülkeler, aldıkları ürünler ile birlikte, bahse konu ülkenin ve birliğin enflasyonların da satın almış olacaktır. Her şey zincirleme bir reaksiyon haline gelecek ve dünya genelinde dolar rezervleri ile ön plana çıkan Japonya ve Çin gibi ülkelerde kayba uğramaya başlayacaktır. Bunun en büyük sebebi, bu iki büyük rezerv sahibi ülkenin güçlü dolar rezervleri ile alabilecekleri euro miktarının düşmesidir. Dolar gittikçe güvenilirliğini kaybedecek ve daha çok değeri düşmeye başlayacaktır. Dünya genelinde bir durgunluk riski hakim olacak ve ülke ekonomilerinde büyük sıkıntılar çıkmaya başlayacaktır. Bu durum çapraz kur nedir? Sorusunun karşılığı olma ile birlikte, tüm dünya ekonomisi yakından ilgilendiren bir kavram olarak da ön plana çıkmaktadır.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.