EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?
EFT Hesaba Ne Zaman Geçer
EFT Hesaba Ne Zaman Geçer

EFT ne zaman hesaba yatar, EFT kaç dakikada hesaba geçer

EFT işlemi kaç dakikada gerçekleşir?

EFT işlemi, EFT yapılan andaki işlem sırasına ve işlem yoğunluğuna göre gerçekleşir.Hepimizin genelde karşılaştığı durum EFT işleminin 5 veya 10 dakika içinde gerçekleşmesidir.Yani bir EFT yaptığımız zaman genellikle 5 veya 10 dakika içinde paranın alıcısına ulaştığını görürüz.Ancak çok yoğun anlarda yapılan EFT işlemleri nadiren de olsa geç gerçekleşebilmektedir.Örneğin geçtiğimiz hafta saat 16:30 civarlarında yaptığımız bir EFT (Elektronik Fon Transferi) işlemi sonucunda paramız alıcısına saat 17:05 sularında aktarılmıştı.Yani yaklaşık olarak paranın aktarılma süresi 35 dakika sürmüştü.Tabii bu EFT işleminin bu kadar uzun sürmesinin nedeni olarak EFT işleminin mesai saatinin sonlarına doğru oluşan bir yüklenmeden kaynaklandığını düşünebiliriz.
EFT işlemleri bankalar tarafından talimat sırasına göre değerlendirilir.Yani sizden önce EFT (Elektronik Fon Transferi) talimatı veren bir şahsın işlemi gerçekleşmeden önce sizin işleminiz gerçekleşmez.

Dolayısıyla değerli arkadaşlar, bir EFT işlemi yaparken her zaman ihtiyatlı düşünmeli ve ihtiyatlı davranmalıyız.EFT yoluyla gönderdiğimiz paranın, alıcısına ulaşmasının bazen 30 dakikayı bulabileceğini de göz önüne alarak EFT işlemi yapmalıyız.

EFT işlemi neden gecikir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, EFT işlemleri talimat sırasına göre gerçekleşir, yani önce talimat verenin işlemi önce, sonra talimat verenin işlemi ise sonra yapılır, bankalar EFT işlemlerini EFT talimatının verildiği zamana göre yaparlar.Örneğin sizden 5 dakika önce EFT talimatı veren bir müşterinin işlemi de sizden önce gerçekleşir.
EFT işlemleri aynı zamanda yoğunluğa bağlı olarak da gecikebilmektedir.Çok yoğun zamanlarda, örneğin mesai saatinin sonlarına doğru, Pazartesi günü sabah saatleri, bilhassa Cuma günü mesai saatinin sonlarına doğru saat 16:00 ile 17:00 arası yapılan EFT işlemleri sırasında paranızın alıcıya ulaşması gecikebilir.Bu gibi durumlarda en azından yarım saat beklemelisiniz.
BU süre içinde de paranız alıcıya aktarılmazsa EFT talimatı verdiğiniz bankayı değil paranın gönderildiği bankayı arayarak yardım talep edebilirsiniz.

EFT ortalama ne zaman hesaba geçer?

EFT işlemi sonucunda paranızın alıcı hesabına aktarılma süresi genel olarak 5-6 veya 7 dakikadır.En çok karşılaşılan durum budur.Ülkemizde yapılan EFT işlemlerinin yüzde 80 ‘lik bölümü en geç 10 dakika içinde gerçekleştirilmekte ve paranız alıcı hesabına aktarılmaktadır.Ancak bazı yoğun anlarda (yukarıda sözünü ettiğimizden dolayı burada tekrar etmeyeceğiz) yapılan EFT işlemleri sonucunda paranın alıcı hesabına geçmesi biraz uzun sürebilmektedir.Biz bir EFT işlemini sonucunda paranın maximum 30 dakika sonra alıcı hesabına geçirildiğini gördük, bazı yoğun dönemlerde bu tür durumlarla karşılaşabilirsiniz.
Ancak genel olarak EFT ‘nin hesaba geçme süresi 5-7 dakika olarak değerlendirilmektedir.

EFT Hesaba Ne Zaman Geçer
EFT Hesaba Ne Zaman Geçer

EFT yaptım, hesaba geçmedi, ne yapmalıyım?

Bazen nadir de olsa bu tür durumlarla da karşılaşılabilmektedir.Eğer yaptığınız EFT işleminde, alıcının hesap numarası ve alıcının isim ve soy isim bilgilerinde hiçbir hata yoksa ve EFT ‘niz alıcının hesabına geçmediyse bu durumda paranın gideceği bankayı arayarak bu durumu anlatıp destek istemelisiniz.
Burada en çok yapılan yanlışlardan biri de EFT işleminin yapıldığı yani paranın çıkacağı bankanın aranmasıdır.Bu yanlıştır, eğer EFT işleminiz gerçekleşmedi ise karşı (alıcı) (yani parayı alacak olan) bankayı arayıp yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Örnek verelim: Siz Halkbankasında bulunan bir hesaptan Vakıfbankasında bulunan bir hesaba bir EFT talimatı verdiniz ve talimatınız aradan geçen 50 dakikaya rağmen gerçekleşmedi, yani alıcının hesabına para yatmadı.Bu durumda Halkbankı değil, Vakıfbankı arayarak destek talep etmelisiniz.Yani parayı alacak olan bankayı aramanız gerekmektedir.

Karşı bankayı ararken yanınızda EFT Sorgu Numarasını da bulundurmanız yararlı olacaktır.
EFT sorgu numarası her EFT işleminden sonra size verilen bir takip kodudur.Tıpkı kargo takip kodları ile kargomuzu takip ettiğimiz gibi, bu kodla EFT ‘nizin yani paranızın durumunu takip etmeniz mümkündür.

Kullanıcılar şunları da aradı:

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale
parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.