EFT Nedir?
EFT nedir, eft nasıl yapılır
EFT nedir, eft nasıl yapılır

EFT Nedir, EFT Nasıl Yapılır

EFT kelimesi Elektronik Fon Transferi ibaresinin kısaltılmış biçimidir.EFT, bir banka hesabından, farklı bir bankada bulunan bir hesaba yapılan para transferine verilen addır.Diğer bir deyişle EFT, iki farklı banka arasındaki para transferidir.

Örneğin; X bankası hesabından Y bankası hesabına para transfer edebilmek için EFT yapmak gerekir.
Daha spesifik bir örnek vermek gerekirse; Vakıfbank’ta bulunan hesabınızdan Ziraat bankasında bulunan bir hesaba para gönderebilmek için EFT yapmanız gerekmektedir.

EFT (Elektronik Fon Transferi) yoluyla bankalar arası para gönderme işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde EFT işleminin işleyişi anlatılmıştır.Görüldüğü gibi A bankasından B bankasına EFT işlemiyle para gönderilebilmektedir.

EFT Nedir
EFT Nedir

EFT : Elektronik Fon Transferi

EFT işlemleri Merkez Bankasının kontrolünden geçip onaylandıktan sonra gerçekleşmektedir.
EFT işlemleri genellikle 5-10 dakika içerisinde gerçekleşmektedir.Ancak günün yoğun saatlerinde verilen EFT talimatlarının gerçekleşme süresi bazen uzayabilmekte, 20-30 dakikayı bile bulabilmektedir.

EFT Nasıl Yapılır

Bir banka müşterisi olarak aşağıdaki yöntemleri kullanarak EFT işlemlerinizi geçekleştirebilirsiniz.
Günümüzde iletişim araçlarının gelişmesiyle birlikte EFT ile para transferi yapma seçenekleri de artmış vaziyettedir.

  • Müşterisi olduğunuz bankanın herhangi bir şubesine giderek gişeden EFT yapabilirsiniz.
  • Bankanızın internet bankacılığı kanalını kullanarak EFT yapabilirsiniz.
  • Bankanıza ait telefon bankacılığı hizmetini kullanarak EFT yapabilirsiniz.
  • Bankanızın mobil bankacılığı hizmeti varsa bu hizmeti kullanarak EFT yapabilirsiniz.
  • Birçok banka bankamatik vasıtasıyla da EFT hizmet vermektedir, bankamatikten EFT yapabilirsiniz

EFT yapmak için hangi bilgiler gerekli

Birine EFT ile para gönderebilmek için o kişinin IBAN numarasını, isim ve soy ismini bilmeniz yeterlidir.IBAN numarası, isim ve soy isim bilgisi ile dilediğiniz kişiye EFT yoluyla para transferi yapabilirsiniz.Kişinin hesap numarasını, bankasını bilmenize gerek yoktur çünkü banka adı, hesap numarası, banka şube kodu gibi bilgilerin tamamı IBAN numarasında zaten tanımlıdır.Sizin sadece IBAN no ve isim soy isim bilgisi girmeniz yeterlidir.Ancak para göndereceğiniz kişinin IBAN numarasını bilmiyorsanız, banka adını, hesap numarasını, banka şube adını veya banka şube kodunu bilmeniz gerekmektedir.

EFT yaptım, hesaba geçmedi, ne yapmalıyım?

Bir arkadaşınıza EFT yaptınız ancak aradan yarım saat geçmesine rağmen yaptığınız EFT arkadaşınızın hesabına geçmedi.Bu durumda ne yapmalısınız?İlk olarak yaptığınız EFT işlemini kontrol edip girdiğiniz bilgilerde bir yanlışlık olup olmadığına bakmalısınız.Eğer yaptığınız EFT işleminde, alıcının hesap numarası ve alıcının isim ve soy isim bilgilerinde hiçbir hata yapmadıysanız ve buna rağmen EFT ‘niz alıcının hesabına geçmediyse bu durumda paranın gideceği bankayı arayarak bu durumu anlatıp destek istemelisiniz.Karşı bankayı ararken EFT işlemi sonrasında size verilen EFT sorgulama kodunu da yanınızda bulundurunuz.
Eğer eft yaparken IBAN no veya isim soy isim bilgilerinde bir yanlışlık yaptıysanız o halde hiç telaşlanmanıza gerek yoktur.Böyle bir durumda Merkez Bankası EFT işlemine onay vermez ve paranız hesabınıza iade edilir.İade işlemi genellikle 1 saat içind gerçekleşir, ancak iade süresi bazen 12 saate kadar uzayabilmektedir.

Mesai saatleri dışında EFT yapılır mı

Maalesef hayır. Ülkemizde resmi tatil günlerinde ve mesai saatleri dışında EFT yapılamamaktadır.Mesai saatlerinin dışında veya tatil günlerinde verilen EFT talimatları, talimatın verildiği günü izleyen ilk iş günü alıcının hesabına aktarılmaktadır.Hesaba aktarma işi genelde sabah saatlerinde yapılmaktadır.
Örneğin cumartesi günü verdiğiniz bir EFT talimatı Pazartesi günü (eğer Pazartesi günü de resmi tatil değilse) gerçekleşir ve paranız Pazartesi günü sabah saatlerinde (saat 08:30 ‘dan sonra) alıcının hesabına geçer.

Diyelim ki herhangi bir bankanın internet bankacılığı kanalını kullanarak gece saat 03:30 sularında bir EFT talimatı verdiniz.Bu eft talimatı (o gün tatil değilse) sabah 08:30 civarında işleme alınır ve paranız 08:30 ile 09:15 arasında alıcının hesabına geçer.

EFT işlemleri ile ilgili her türlü soru ve sorununuzu alttaki alana yazarak bizlerden yardım talep edebilirsiniz.

ÖNERİ : Haftasonu ve resmi tatillerde EFT yapılır mı?

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.