Hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir, borsa nasıl oynanır, borsa nasıl artar nasıl azalır?
Borsa nasıl oynanır, Hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir, borsada işlem nasıl yapılır, borsa nasıl artar nasıl azalır, hisse senedi nasıl alınır, hisse senedi nasıl satılır?

Borsada Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Hisse senedi, borsada işlem gören şirketleri simgeleyen, değerli kağıtlar olarak bilinmektedir. Bankalar ya da aracı kurumlar üzerinden gerçekleşen işlemler nedeni ile fiziki olarak alınıp satılmasa da, aslen hisse senetleri değerli varlıklar olarak bilinmektedir. Bu ifade de ortaya çıkan bir diğer gerçekte, hisse senetlerinin birer şirketi temsil ettiğidir. Dolayısı ile hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler arasında, şirketlerin durumları ön plana çıkmaktadır. Birçok faktör hisse senetlerini etkilemekte olup, yatırımlarını borsaya yöneltmek isteyenler, bu faktörler hakkında bilgi sahibi olmak zorundadır.

Borsada Hisse Senedi Fiyatlarını Neler Etkiler?

Borsa yatırımcılarının dikkat etmesi gereken konuların başında, hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler gelmektedir. Bu faktörler genel anlamda, makro ve micro olarak iki gruba ayrılmaktadır. Makro faktörler olarak bilinen kavram içerisinde, dünya üzerinden meydana gelen olaylar ve gelişmeler yer almaktadır. Micro faktörler olarak bilinen kavram içerisinde ise, yurt içerisinde meydana gelen olaylar ve gelişmeler yer almaktadır. Ülkemizde IMKB üzerinden gerçekleştirilen hisse senedi alım satım işlemleri ilk bakışta mikro faktörlere bağlı olarak görülebilir. Ancak, dünya üzerinde yaşanan gelişmelerde borsa İstanbul’a etki etmektedir.

Ülke içi gelişmeler kavramının içerisinde, ülkede yaşanan siyasi gelişmeler, olması muhtemel ya da olan doğal afetler, ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki siyasi gerilimler, izlenen ekonomik politika, faizlerin durumu, diğer değerli emtiaların değer artışları ya da düşüşleri ve döviz fiyatlarında ki dalgalanmalar yer almaktadır. Kısacası, ülkede yaşanan her şey ve dış ülkelerde yaşanarak ülkemize etki eden her şey, hisse senedi fiyatlarının seyrine etki etmektedir. Örnek verilecek olunur ise, merkez bankasının faiz oranlarının bir anda arttırması, yatırımcıları faize çekecek ve hisse senedi fiyatlarının düşmesine neden olacaktır. Ya da, hükümet bazında meydana gelen bir istikrarsızlık, güven ortamını ortadan kaldıracak ve hisse senedi fiyatları aynı şekilde düşüşe geçecektir. Altın, gümüş, petrol, dolar, euro ve benzeri tüm yatırım araçlarındaki yükselişler, yatırımcıyı bu tarafa çekecek ve hisse senetleri ani ve sert bir şekilde düşüşe geçecektir. Ya da tam ters hareketlerde az getiri elde edeceğini düşünen yatırımcı, faizlerden, dövizden ya da emtialardan çekilecek ve birikimlerini borsaya yatıracak, borsaya para girişi olduğunda da hisse senetleri değer kazanmaya başlayacaktır. Ülkede her şey normal gider iken, hisse senetleri arz talep dengesine göre, aşağı ya da yukarı yönlü hareket eder iken, dış ülkelere meydana gelecek ekonomik sorunlar ya da siyasi gerilimler ya da doğal afetler, anında hisse senetlerine etki edecek ve senet bazında yükseliş ya da düşüşler gözlenebilecektir. Bu ifadenin en belirgin örneği, Türkiye;’de her şeyin normal gittiği bir anda, Çin ve Japon borsalarında yaşanan sert düşüş nedeni ile IMKB’nin de düşüş göstermiş olmasıdır.

Ülke içi ya da ülkeler arası siyasi, ekonomik ya da benzeri durumlardaki gelişmelerin haricinde, senedi alınacak şirketin durumu da önemli bir etkendir. Şirketin büyüme durumu, şirketin karlılık durumu, ülke içinde veya uluslar arası alanda yapmayı planladığı ya da yaptığı yatırımlar, bilançoları, ekonomik göstergeleri gibi hususlarda, hisse senedi fiyatlarını etkilemektedir. Ayrıca, borsada hemen hemen herkes tarafından bilinen spekülatif hareketlerde, hisse senetlerine doğrudan etki etmektedir. Tüm ekonomik verilerin ya da yurt içi ve yurt dışı tüm gelişmelerin, olumlu ya da olumsuz seyrettiği anda her hangi bir hisse senedi anlık olarak sert düşüşler yaşayabilir ya da hızlı bir yükseliş gösterebilir. Hiç beklenmeyen ve şirketin ekonomik gücü ile bağdaştırılamayan bu hareketler, güçlü yatırımcıların anlık kar elde etmek amacı ile yaptığı hamlelerdir. Küçük yatırımcılar bu tip hareketleri önceden sezememekte, hatta tahmin bile edememektedir. Çünkü ortada ani yükseliş ya da düşüşe yol açacak her hangi bir olumlu ya da olumsuz gelişme bulunmamaktadır. Üstelik bu yükselişler, tahminler üzerinde olmakta ve bazen %20 seviyelerine kadar dayanabilmektedir.

Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Önemli mi?

Eğer sizde borsada yatırım yapmayı düşünüyor ve hisse senedi fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünüyor iseniz, bu faktörlerin önemini daha iyi kavrayabilirsiniz. Yatırımınızı yapmadan önce, hissesini alacağınız şirketi incelemeli, bu şirketin iç ve dış yatırımları ile ekonomik durumunu iyi analiz etmeli, yurt içi gelişmeleri de bu analiziniz ile birleştirmelisiniz. Ayrıca, yurt içi olay ve gelişmelerin haricinde, özellik ile güçlü ekonomiye sahip yurt dışı ülkeleri de, yakından takip etmeli ve bu doğrultuda yatırımlarınızı yönlendirmelisiniz. Son olarak, arz ve talep kelimelerinin anlamını bilmeli ve hisse senedi fiyatlarını nasıl etkiledikleri konusunda detaylı bir araştırma yapmalısınız.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.