Kadınların 3600 Günden Emeklilik Şartları

Bu yazımızda SSK'dan kadınların 3600 günden emeklilik şartlarını ele alacağız. Bilindiği üzere 3.600 günden emeklilik imkanı sadece SSK'lı çalışanlar daha doğrusu SSK kapsamında emekli olacaklar için geçerlidir.Bağkur'da veya Emekli Sandığı'nda 3.600 günden emekli olmak maalesef mümkün değildir.

Burada kanun koyucu emek sahiplerini, işçileri düşünmüştür. Çünkü işçiler genel olarak beden emeği ile çalışmaktalar ve Bağkurlu esnaflara ve devlet memurlarına göre daha kısa sürede yorulmakta ve yıpranmaktadırlar. Bu nedenle SSKlı işçilere daha kısa zamanda emekli olabilmeleri için bazı kolaylıklar gösterilmiştir. Bu kolaylıklardan birisi de SSK kapsamında gerek erkeklerin gerekse kadınların 3.600 gün prim ödemek ve belirli bir yaşı doldurmak karşılığında emekli olmalarıdır. Şimdi SSK'dan 3600 günle nasıl emekli olunur, kadınların 3.600 günden emekli olma şartları nelerdir bütün detaylarını tek tek inceleyelim.

SSK 3600 Günden Emeklilik Şartları

İşe Giriş Tarihi Şartı

Kadınların SSK'dan 3600 günden emekli olabilmeleri için en önemli şart işe giriş tarihidir. Bir bayanın SSK kapsamında 3.600 günden emekli olabilmesi için öncelikle işe giriş tarihinin 08.09.1999 tarihinden önce olması gerekmektedir. Yani sadece 08.09.1999 tarihinden önce sigortalılığı olanlar SSK kapsamında 3600 günden emekli olabilirler.08.09.1999 tarihinden sonra işe girenler maalesef sskdan 3600 günle emekli olamazlar.

Yaş Şartı

3600 günden emekli olabilmek için tamamlanması gereken diğer bir şart ise yaş şartıdır. Günümüz itibariyle kadınların 3600 günden emekli olabilmeleri için tamamlamaları gereken yaş 58 yaştır. Yani bir kadının SSKdan 3600 günden emekli olabilmesi için 58 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Erkeklerde ise yaş şartı günümüz itibariyle 60 yaştır. Yani bir erkeğin sskdan 3600 günle emekli olabilmesi için 60 yaşını doldurmasını gerekmektedir. Peki Emekli Olmak İçin Yaşa Girmek mi Yaşı Doldurmak mı Gerekir?
Kadınların SSK emeklilik şartlarından biri olan yaş konusunda vatandaşlarımızın en çok takıldıkları husus emeklilik yaşı konusudur. SSK emeklilik şartlarına göre bir kişi emekli olacağı yaşa girince mi yoksa o yaşı doldurunca mı emekli olabilecektir? Bu sorunun cevabı: Emeklilik yaşı hesabında yaşın doldurulması esastır.Yani emekli olabilmeniz için gereken yaş şartı 58 ise o halde 58 yaşına girince değil 58 yaşını doldurunca emekli olabilirsiniz. SSK emeklilik hesabında yaşın doldurulması esastır.

3600 Prim Günü Şartı

Tabii ki ssk kapsamında 3600 günden emekli olabilmek için en az 3600 prim gününüzün olması gerekmektedir. Bu 3600 günün tamamının ssk olması gerekmez, Bağkur da olabilir, emekli sandığı da olabilir. Önemli olan toplamda 3600 günün olması gerekmektedir.
Ancak prim günlerinizin en azından son 3,5 yılının SSK kapsamında olması gerekmektedir. Örneğin 3600 günün tamamının Bağkur olması durumunda SSK kapsamında emekli olunamaz. SSK'dan emekli olabilmek için son 7 yılın en azından 3,5 yılını SSKlı olarak geçirmelisiniz.

Sigortalılık Süresi Şartı

Sigortalılık Süresi Nedir? Kadınların SSKdan 3600 günle emeklilik şartlarından birisi de sigortalılık süresidir. Bayanların 3600 günle emekli olabilmeleri için 58 yaşın, 3600 günün ve işe giriş tarihi şartının yanında bir de en az 15 yıllık sigortalılık süresi şartı vardır.

SSK emeklilik şartlarından biri olan sigortalılık süresi hakkında detaylı bilgi vermemiz gerekiyor. Çünkü da bazı okuyucularımız yanlış bilgilendirilmiş. Doğrusunu anlatalım.Bazı okurlarımız örneğin 15 yıllık sigortalılık süresi dendiği zaman en az 15 yıl prim ödenmesi-çalışılması gerektiğini sanıyorlar bazı okuyucularımız ise 15 yıllık sigortalılık süresinde arada boşluklar olursa bu boşlukların sayılmayacağını sanmaktalar.Sigortalılık süresi kısaca ilk işe giriş tarihi ile emeklilik müracaatı yapılan tarih arasında geçen süredir.Yani SSK’dan 3600 günle emekli olabilmeniz için tamamlamanız gereken sigortalılık süresi 15 yıl ise ilk işe giriş tarihinin üzerinden en az 15 yıl geçtikten sonra emekli olabilirsiniz. Arada çalışmadığınız zamanlar olabilir, boş geçen aylar hatta yıllar da olabilir, boşluklar olabilir, boşluklar da bu süreden sayılmaktadır.Özetle bayanların 3600 günle SSK dan emekli olabilmeleri için 3600 prim ödeme günü, 58 yaşını doldurmaları, 15 yıllık sigortalılık sürelerini tamamlamaları gerekmektedir.Tabii ki en önemli şart olan 08.09.1999 öncesi işe girme şartını da unutmayalım. Erkeklerin SSK emeklilik şartları adlı konuyu da okuyarak erkeklerin ssk dan emekli olabilmeleri için gereken şartları, işe giriş tarihine göre kimlerin kaç yaşında ve kaç günle emekli olabileceklerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitemizde 3600 günden değil de ssk kapsamında normal emeklilik şartlarını uzun uzun resimli tablolarla anlatmıştık. Sitede bulunan Ne Zaman Emekli Olurum adlı konumuzu okuyarak sizler de kendi ssk emeklilik hesaplamalarınızı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Doğum Borçlanması Yaparak 3600 Günden Emekli Olmak Mümkün mü?

Doğum borçlanması yaparak da erken emeklilik mümkündür. Ancak doğum borçlanması askerlik borçlanmasından biraz farklıdır ve belli şartları vardır. Bir kere ilk işe giriş tarihinizden önce yapmış olduğunuz doğumları borçlanma imkanı bu yazının yazıldığı tarih itibariyle yoktur.Bayanlar sadece işe giriş tarihinden sonraki doğumları borçlanabilirler.Yani doğum borçlanması ile ilk işe giriş tarihinin değiştirilmesi mümkün değildir.Ancak doğum borçlanması yaparak eksik prim gününüz varsa hemen tamamlayıp diğer şartlar da tamamlanmışsa prim günü eksiğinizi kapatıp hemen emekli olabilirsiniz. Mesela 3000 gününüz var diyelim, 600 gün çocuk borçlanması yaparsanız günleriniz hemen 3600 olacak ve emekli olma hakkına sahip olacaksınız.Tabii prim günü haricindeki diğer şartların da tamamlandığı koşuluyla bu örneği veriyoruz.

Askerlik Borçlanması Yaparak 3600 Günden Emekli Olmak Mümkün mü?

Elbette. Erkekler de askerlik borçlanması yaparak gün eksiklerini hemen tamamlayarak erken emekli olabilirler. Mesela 3200 gününüz var diyelim, 400 gün askerlik borçlanması yaparsanız günleriniz hemen 3600 olacak ve emekli olma hakkına sahip olacaksınız.Tabii prim günü haricindeki diğer şartların da tamamlandığı koşuluyla bu örneği veriyoruz.

Yurt Dışı Borçlanması Yaparak 3600 Günden Emekli Olmak Mümkün mü?

Elbette. Gerek erkek olsun gerekse kadın olsun herkes uygun koşulların varlığında, yurt dışı borçlanması yaparak eksik olan günlerini tamamlayıp hemen emekli olabilmektedir.


ANASAYFAYA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Yandex.Metrica