X
    Categories: Para Kazanma Yöntemleri

Ne zaman emekli olurum?

Ne zaman emekli olurum?

Son zamanların en popüler sorusu: Ne zaman emekli olurum? 🙂
Ülkemizde sosyal güvenlik kurumlarında ve sosyal güvenlik mevzuatında meydana gelen değişmelerle birlikte vatandaşın da aklı iyice karıştı.Kim hangi kanuna tabi? Kim hangi şartlarda emekli olacak? Kim kaç yaşında emekli olacak? SSK emeklilik şartları nelerdir? Bağkur emeklilik şartları nelerdir?

Vatandaşın kafasında o kadar çok soru var ki…

Ne zaman emekli olurum sorusunun kesin bir cevabı yok, aslında var da çok iyi irdelenmesi gereken bir soru bu. Ne zaman işe girdiniz, doğum tarihiniz nedir, kaç gün çalışmışlığınız var vesaire emeklilik hesabında dikkate alınması gereken değişken sayısı çok fazla.

Bu nedenle mevzuatın iyice irdelenmesi ve size uygun bir emeklilik modelinin belirlenmesi gerekmekte.

Bu nedenle bir SGK uzmanına müracaat ederek ne zaman emekli olurum sorusunun cevabını bir uzmandan almanız gerekmektedir.

Emeklilik yaşı hesaplama

SSK (4A)’ya bağlı olan kişiler, emeklilik yaşlarını hesaplama ve diğer pek çok ayrıntıyı sonuca ulaştırabilmek adına, sorgulama yapacakları alan araştırmalarını sürdürmektedir. E-devlet uygulaması, uzun senelerden bu yana SSK emeklilik yaşı hesaplama gibi işlemlerin sonuca ulaşabilmesi ve net olarak faydalara erişebilmesi konusunda önem arz etmektedir.

Bu sorgulamaların en hızlı şekilde gerçekleşmesi için öncelikle bir e-devlet şifresi sahibi olmalısınız. Alınan bu şifre ile beraber sorgulamaları gerçekleştirmek ve ideal sonuçlara ulaşabilme durumları da makul bir şekilde ortaya çıkıyor. Bilindiği gibi SSK emeklilik yaşı hesaplama işlemleri, direkt olarak kişilerin durumlarına göre değişim göstermektedir. Emeklilik yaşları;

emeklilik hesaplama

• Kişinin ilk sigorta girişinde zorunlu kılınmış emeklilik yaş gününe hitap eder. Bu tarihler her kişi için değişim göstermektedir.
• Emeklilik gününü doldurmuş olan kişiler yaşı da doldurmuşlarsa hemen emekli olabilirler.
• SSK emeklilik yaşı hesaplama işlemlerini e-devlet otomatik olarak gerçekleştirmektedir.
• Yaşı tutan kişiler başvurularını SGK üzerinden yapar ve diğer ay itibariyle emekli sayılır.

SSK, BAĞKUR ve EMEKLİ SANDIĞI (kısaca SGK) ssk emeklilik hesaplama işlemlerini e-devlet üzerinden basit adımlarla gerçekleştirmeyi ihmal etmeyin. bu sayede sorgulamaları sağlamak ve çok daha ayrıntılı bir hizmet anlayışından faydalanma hususunda da herhangi bir problemle karşılaşmayacaksınız. Artık sorgulamaları bu alanda sağlamak ve en doğru bilgilere erişebilme noktasında da herhangi bir pürüz söz konusu olmayacağı gibi, emeklilik başvurularınızı da yapabilirsiniz.

ne zaman emekli olurum

Değerli okurlarımız dilerseniz SSK 3600 günle emeklilik şartları adlı konumuza da göz atarak ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Para-Banka-Borsa :parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.