Reel Kesim Güven Endeksi yükseldi
Reel Kesim Güven Endeksi yükseldi
Reel Kesim Güven Endeksi yükseldi

Gerçek Kesim Güven Endeksi (RKGE), haziran ayında bir önceki aya kadar 3,2 puan artışla 112,4 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haziran ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı.

Buna tarafından, haziranda RKGE, bir önceki aya kıyasla 3,2 puan artarak 112,4 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayma endeksleri incelendiğinde, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, genel gidişat, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mülk stoku miktarı, değişmez anapara yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı endeksi çoğalma yönünde, gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış hakiki kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki avuç içi kadar 4,0 puan artarak 108,8 puan seviyesinde gerçekleşti.

Son üç aya karşın değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında büyüme bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya tarafından zayıflayarak devam etti.

Gelecek üç avuç içi yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin büyüme yönlü beklentilerin zayıfladığı, ihracat sipariş miktarına ilişkin artma yönü olan beklentilerin ise güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki değişmez sermaye yatırım harcamalarına ilişkin çoğalma yönlü beklentilerin de güçlendiği gözlendi.

Sıradan birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda yükselme olacağını bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya kadar zayıflayarak devam ettiği görüldü. Gelecek üç aydaki satmak fiyatı büyüme beklentilerinin de zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla takvim ÜFE beklentisi bir önceki avuç içi kadar değişmeyerek yüzde 10,5 seviyesinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel vaziyet konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 19,1’e yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 73,2’ye, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 7,7’ye geriledi.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.