Trump: Yönetimde fakir istemiyorum
Trump: Yönetimde fakir istemiyorum
Trump: Yönetimde fakir istemiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Iowa eyaletinin Cedar Rapids kentinde düzenlenen etkinlikte kabinesinde milyarderlere yer vermesine ışık tutan açıklamalarda bulundu.

“EKONOMİYİ YOKSUL İNSANLARIN YÖNETMESİNİ İSTEMİYORUM”

Kendisine ülkenin ekonomi yönetimini neden zenginlere emanet ettiği yönünde sorular geldiğini gösteren Trump, bu soruya “Çünkü istediğimiz hafıza yapısı bu.” diyerek cevap verdiğini aktardı.

Trump, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zengin ya da fakir bütün insanları seviyorum oysa bilhassa ekonomi yönetimindeki pozisyonlarda yoksul insan istemiyorum. Bu size mantıklı gelmiyor mu? Eğer ısrar ederseniz bu durumu değiştirebilirim fakat ben böylesini daha fazla beğeniyorum.”

Beyaz Saray’ın Başekonomi Danışmanı edinmek için Goldman Sachs başkanlığını bırakan Gary Cohn’un Amerikalıları temsil etmek için heybetli maaşından feragat ettiğine dikkati çeken Trump, “Bu pozisyonlar için birçok şeyden vazgeçtiler.” dedi.

Trump’a etkinlikte eşlik eden Cohn, 25 yıl çalıştığı Goldman Sachs’ten yaklaşık 285 milyon dolar alarak ayrılmıştı.

Trump: Yönetimde fakir istemiyorum

DÜNYANIN EN ZENGIN KABİNESİ

Trump’ın kabinesindeki isimlerin toplam serveti yaklaşık 15 milyar doları aşıyor.

Söz konusu sayı, Trump’ın 4,5 milyar dolar civarında olduğu varsayım edilen servetiyle birlikte 20 milyar dolara yaklaşıyor.

Trump’ın en varlikli kabine üyesi, 5,1 milyar dolarlık toplam mülk varlığıyla Eğitim Bakanı Betsy DeVos. Bu pozisyona atanması büyük kavga yaratan DeVos’u Ticaret Bakanı Wilbur Ross izliyor. Takriben 25 yıl her tarafında dünyaca meşhur Rothschild firması için çalıştıktan daha sonra kendi şirketlerini kuran Ross’un net mülk varlığının takriben 2,9 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Trump’ın Minik İşletmeler İdaresinin başına getirdiği Linda McMahon, listedeki üçüncü zengin. Daha önce güreş sporuna karşın ziyafet şirketi Dünya Ziyafet Güreşi’nin Üst Yöneticiliğini (CEO) yapan McMahon’un net varlığı eşi Vincent McMahon’la birlikte 1,16 milyar dolar.

Dışişleri Bakanı ve eski Exxon Mobile CEO’su Rex Tillerson, takriben 300 milyon dolarlık servetiyle en varlikli dördüncü ad özelliğini taşıyor. Milli Ekonomi Konseyi Direktörlüğü’ne Gary Cohn’un 500 milyon doların üstünde serveti olduğu tahmin ediliyor. ABD Define Bakanlığına namzet gösterilen eski Goldman Sachs ortağı Steve Mnuchin’in mal varlığının ise 50 milyon dolar yakın olduğu öngörülüyor.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale
parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.