Tüketici güven endeksi 0.5 arttı
Tüketici güven endeksi 0.5 arttı
Tüketici güven endeksi 0.5 arttı

Türkiye Istatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici cereyan anketi sonuçlarından hesaplanan alıcı güven endeksi, mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5 oranında arttı Şubat ayında 66,64 olan endeks mart ayında 67 oldu.Hanenin fiziki şart beklentisi endeksi bir önceki avuç içi göre yüzde 0,5 oranında arttı. Şubat ayında 89,31 olan endeks değeri mart ayında 89,77 oldu. Bu çoğaltma, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddesel durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.

GENEL HESAPLI DURUM BEKLENTİSİ AZALDI

Şubat ayında 90,03 olan genel idareli koşul beklentisi endeksi yüzde 0,7 oranında azalarak, Mart ayında 89,41 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel idareli durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya kadar azaldığını göstermektedir.

İŞSİZ SAYISINDAKİ DÜŞÜŞ BEKLENTİSİ ARTTI

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki avuç içi göre yüzde 2,5 oranında artarak, Mart ayında 67,80 değerine yükseldi. Bu artma, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında azalış bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

TASARRUF ETME EĞİLİMİ AZALDI

Tasarruf etme ihtimali endeksi %0,2 oranında azaldı. Şubat ayında 21,05 olan endeks, Mart ayında 21,01 değerine düştü. Bu azalış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya kadar azaldığını göstermektedir.

CIHAN

 

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.