Türkiye cazibede 45’inci sırada
Türkiye cazibede 45'inci sırada
Türkiye cazibede 45'inci sırada

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İtalya Büyükelçiliği ve İtalyan Ticaret Ajansı ile birlikte İtalya’n fikir kuruluşu European House Ambrosetti’nin hazırladığı Küresel Çekicilik Endeksi’nin tanıtımını gerçekleştirdi.

Dünya Bankası Iş Yapma Kolaylığı Endeksi, Dünya Hesaplı Forumu Küresel Rekabetçilik Endeksi ve Küresel İnovasyon Endeksi gibi endekslerin beceriksiz noktalarını tamamlamayı ve daha nesnel bir metodolojiyi hedefleyen endekste Türkiye dünyada 144 ülke aralarında 45. sırada yer aldı. Endekste İtalya ise 14. Sırada yer alıyor.

Küresel Alımlılık Endeksi’nin tanıtım etkinliğinde konuşan TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, “Ülkemiz Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde
69. olurken, Dünya Bankası Meslek Yapma Kolaylığı Endeksi sonuçlarına göre 65. sıradaydı. Ancak, daha objektif bir metodoloji zarfında yapılan Küresel Cazibe Endeksi ile ülkelerimizin daha güvenilir kriterlerle değerlendirildiğini gördük. İtalya ve Türkiye, dünyanın önemli cazibe merkezleri konumunda bulunuyor.” diye konuştu.

İtalya ve Türkiye’nin lüzum dış ticaret gerek yatırımlar gerekse de turizm açısından epeyce zengin iki ülke olduğunu belirten Çıkrıkçıoğlu, “Fakat yapılan çalışmalar sonucunda sıralamalarımızın öyle de iyi durumda olmadığını gördük” dedi.

TİM Başkanvekili Çıkrıkçıoğlu, İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Mattiolo’ya plaket verdi

‘Ankara ve Roma yatırımlara önemli yük veriyor’

Etkinlikte konuşan İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo, iki ülkenin dış yatırımlar için çekicilik merkezi olmaktan da bahsetmek istediklerini ve laf konusu çalışmanın gerçekleştiğini kaydetti. Mattiolo, “Ankara ve Roma dış yatırımlara ciddi tartma veriyor” dedi.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.