X
    Categories: Bankacılık İşlemleri

Türkiye’de kişi başına düşen altın miktarına bakın!

Türkiye'de kişi başına düşen altın miktarına bakın!

Dünya Altın Birliği, Dünya Bankası ve ülkelerin istatistik bilimi kurumlarından derlenen bilgilere kadar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında İsviçre, haziran ayı itibarıyla merkez bankasında yer alan yaklaşık bin 40 ton altın rezervinden birey başına düşen 123,5 gram altınla dünyada ilk sırada yer aldı.

Bu ülkeyi kişi başına 49 gram altınla Lübnan, 41,1 gramla Almanya, 40,4 gramla İtalya ve 37,1 gramla Portekiz izledi.

Merkez bankalarında bulunan altın rezervlerine göre, Yemen kişi başına düşen 0.06 gram altınla son sırada yer aldı. Bu ülkenin önünde Bangladeş 0,09 gram, Nijerya ve Kolombiya 0,12 gram, Myanmar 0,14 gram altınla sıralandı.

TCMB 436 ton altın rezerviyle ülkelerin merkez bankaları arasında 11. sırada yer aldı.

Türkiye’de birey başına düşen altın miktarı ise 5,5 gram olarak hesaplandı.

TOPLAM REZERVDE ABD ILK SIRADA

Dünya Altın Birliğinin raporuna tarafından, merkez bankalarındaki toplam 33 bin 425 ton altın rezervinden 10 bin 785 tonu Avrupa’da bulunuyor.

ABD, 8 bin 133 ton altınla ilk sırada yer alırken bu ülkeyi 3 bin 377 tonla Almanya, 2 bin 451 tonla İtalya, 2 bin 435 tonla Fransa ve bin 84 tonla Çin takip ediyor

Para-Banka-Borsa :parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir. Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.