Yabancılar geçen hafta ne kadar alım yaptı
Yabancılar geçen hafta ne kadar alım yaptı
Yabancılar geçen hafta ne kadar alım yaptı

Yabancıların hisse senedi ve devlet iç borca girme senedi alımları geçen hafta rekor düzeye ulaştı. Yabancılar, 12-16 Haziran günlerini kapsayan beş gün içinde net olarak 1 milyar 7.5 milyon dolarlık alım gerçekleştirdiler.

Yani geçen hafta sıradan olarak her gün 200 milyon doların üstünde alım yapılmış oldu.

Bir haftada gerçekleştirilen 1 milyar doları aşkın alımın 252 milyon doları sermaye payı, 756 milyon doları da devlet iç borçlanma senedinden oluştu.

Özet Olarak yabancı yatırımcılar olarak açıklama edilen yurt dışında yerleşiklerin haziran ayındaki alımı da son haftadaki yüklü alımın etkisiyle 1.3 milyar doları buldu.

Vurgulamakta yarar var. Yurt dıştan ikamet eden, yani bulundukları ülkelerde oturmuş Türk vatandaşlarının alıp sattıkları hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri de yabancılar başlığında verdiğimiz işlemler kapsamında. Fakat tanımı kısa tutmak namına genel bir açıklama olarak yabancılar kavramı kullanılıyor, biz de öyle yapıyoruz.

Merkez Bankası verilerine göre, yabancı yatırımcıların yılbaşından 16 Haziran’a değin olan beş buçuk aylık süredeki alımlarının toplamı da 5.6 milyar doları buldu. Yabancılar, bu sürede 2 milyar 224 milyon dolarlık hisse senedi, 3 milyar 368 milyon dolarlık da devlet iç borçlanma senedi alımı gerçekleştirdiler.

Bu veriler Merkez Bankası tarafından açıklanıyor. Merkez Bankası, laf konusu verileri oluştururken kaynak olarak ayrıca kendi veri tabanını, keza de Takasbank ve Merkezi Kayıt Kuruluşu ile saklama hizmeti veren bankalar ve arabulucu kurumların verilerini kullanıyor.

79 milyar dolarlık varlık var

Yurt açık havada yerleşiklerin elindeki sermaye payı ve devlet iç borçlanma senetlerinin tutarı 16 Haziran itibariyle 79 milyar 60 milyon dolara ulaştı.

Bu tutarın 47 milyar 838 milyon dolarını sermaye payı, 31 milyar 222 milyon dolarını da devlet iç borçlanma senedi oluşturuyor.

TL döviz girdiği için artmıyor

Türk Lirası, uzunca bir süredir kuytu bir bantta hareket ediyor. Dolarda bir ara 3.50’nin altı da görüldü fakat genellikle 3.50-3.55 gibi bir aralık söz konusu. görünüşe göre yabancı girişi ve bu sayede çoğalan döviz arzı döviz kurunun yükselmesini önleyen bir etki yapıyor.

Ne var fakat bu döviz bizim yok; Türkiye’ye para galip gelmek nedeniyle getiriliyor ve bir süreliğine bir anlamda itimat ediliyor. Bu dövizin her an geri gitme olasılığı da var tabii ancak.

Ekonomide çarkların dönebilmesi için bu dövize ihtiyacımız var. Ama yabancı bizim menkul kıymetlerimizi edinmek suretiyle döviz getiriyor, diye döviz kazandırıcı faaliyetleri savsaklama lüksümüz de bulunmuyor.

Unutmamak gerek; bu döviz emanet, bizim değil, bize borç olarak verilmiş bir para ve defalarca geri götürülmesi de laf konusu.

Dolayısıyla bizim özellikle döviz kazandırıcı faaliyetleri; yani ihracatı, turizmi, taşımacılığı artırmamız ve bu yolla döviz kazanmamız gerekiyor. Bunları yapabildiğimiz ölçüde büyüyecek, yurt içinde işlerin ve üretimin canlanmasını sağlayacak ve işsizliği aşağı çekebileceğiz zaten.

Yoksa, baştan sona yabancının getireceği dövize bel bağlarsak, nakliye suyla değirmen döndürmeye çalışan konumuna düşeriz, fakat bu da bir yere değin sürdürülebilir. ya da o suyu getirenlerin isteklerine (örneğin yüksek faiz gibi) boyun eğmek zorunda kalırız.

Para-Banka-Borsa hakkında 346 makale

parabankaborsa.com internet sitesi insanları ekonomi, finans, borsa, bankacılık işlemleri, kredi, kredi kartları ve bunlara benzer konularda bilgiendirmek için kurulmuş bir internet sitesidir.
Sitemizde yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.